Adobe Flash -soittimesi puuttuu tai on liian vanha. Tiedostoa ei voi soittaa.
Adobe Flash -soittimesi puuttuu tai on liian vanha. Tiedostoa ei voi soittaa.
Ringeten alkujuuret Kanadan North Bayssa, 1963 Sam Jacks kehitteli jääpelin tytöille. Seuraavana vuonna Herb Linder esitteli pelin Quebecissä ja ensimmäiset säännöt kehiteltiin. Rinquette, kuten sitä alussa sanottiin muotoutui nimeksi ringette. Turkuun peli tuli Juhani " JUUSO " Wahlstenin tuomana ja 23.01.1979 on syntyhistorian alku Suomessa. Alkutaipaleella peliä pyöritti Seppo Helle Leijona-seurasta. Samoihin aikoihin Naantali, Uusikaupunki, Laitila, Nousiainen liittyivät ringetteperheeseen. Ensimmäiset turnaukset pelattiin 1980 keväällä Ukissa ja joulukuussa Turussa. Raisiossa oli perustettu Raision Nuorisokiekko 1977 ja lajina jääkiekko, mutta marraskuussa 27 päivä 1980 kokouksen pöytäkirjassa merkintä, voitaisiinko ottaa ohjelmaan ringette tytöille mikäli vetäjä löytyy. 1981 helmikuussa asia nytkähti eteenpäin Jorma Hämäläinen ja Niilo Kiiski ryhtyivät lajin uranuurtajiksi Raisiossa. Ensimmäisen ottelunsa RNK:n tytöt pelasivat Naantalin VG-62:ta vastaan. Vuosien saatossa hommaa ovat jatkaneet Reino Hemmilä, Taisto Laiho, Esa Salminen, Hannu Kiiski, Pasi Kataja, Kimmo Nyberg ja kymmenittäin muita lajin lumoihin viehtyneitä 30-vuotisella taipaleella. Alku-aikoina oli joukkueet yli ja alle 15 vuotiaille, mutta 1984 alkoi juniorien F-E-D-C-B ikäluokat pikku hiljaa lisääntyä. Tähän vaikutti ohjaajien lisääntyminen, sekä jääolojen paraneminen Vaisaaren kentältä päästiin tekojäälle 15.12.1981. Tästä aika kuljetti rättihallin kautta nykyiseen kahteen jäähalliin Raisiossa. Suomen Ringetteliitto perustettiin Turussa 1983 ja Kansainvälinen Ringetteliitto 01.12.1985 Suomessa. Tuusulalainen Antti Simola puheenjohtajana 1990-1994. Alkutaipaleella pelattiin turnausmuotoisia SM-kisoja ja nykyisen muotoinen SM sarja alkoi kaudella 1987-1988, missä Raision tytöt ovat olleet koko sen historian ajan. RNK järjesti 22-23.03.1986 E-tyttöjen SM-turnauksen Kerttulassa. Nuoremmilla joukkueilla D-C ja B-tytöillä on myöskin vuosien saatossa SM-mitaleita. 25. kausi ringeten SM-sarjaa käynnissä ja 3 hopean ja 3 pronssin jälkeen kausi 2010-2011 toi upean palkinnon eli Suomen mestaruuden seuralle ja koko ringette perheelle. Tällä hetkellä Pauliina Ojala VG62 ja Petra Ojaranta RNK jakavat eniten SM-sarjan otteluita pelanneet tilastoa 510 pelillä. Tampereella 2010 pelatuissa MM-kisoissa mukana Petra Ojaranta, Siiri Kallionpää ja Susanna Tapani ja heille muun joukkueen mukana Suomen viides mestaruus. Kaikissa näissä voitoissa on ollut mukana Petra Petu Ojaranta. RNK:n pelaajia vuosien varrella maajoukkuetasolla ollut mukana 14, valmentajia 2 ja joukkueenjohtajana 1.
Nuori Suomi sinettiseuraksi ringetessä 02.12.2006, Vuoden ringetteseuraksi 2010, vuoden valmentajaksi Timo Himberg, vuoden ringettehenkilöksi Petra Ojaranta, sekä allstars joukkueeseen puolustaja Iida-Maria Salama ja hyökkääjä Susanna Tapani. Vuosien saatossa Raision ringetessä valmentajina, ohjaajina, huoltajina, joukkueenjohtajina ja kuljetuksissa mukana suuri joukko lajiin hurahtaneita ihmisiä. Näitä tottavie tarvitaan, jos halutaan nuorille ohjattua toimintaa hienon lajin parissa. Peliin on 30-vuoden aikana käynyt tutustumassa varmasti yli 500 tyttöä, vaikka kaikille ei kiinnostus lajiin ole vienyt pitemmälle.
Eletään marraskuuta ja 25-kausi SM-sarjaa käynnissä joukkue mukana kärkikahinoissa. Juniorit harjoittelevat ja pelaavat omissa sarjoissaan, sekä ringettekoululaiset aloittelevat omaa taivaltaan lajin parissa. Koulun ohjaajina Mira Koivusalo ja Kimmo Nyberg ja heihin sekä seuran edustajiin voi ottaa yhteyttä, jos laji kiinnostaa tyttöjä.
Ringett World Club Championships 2011 pelataan Turussa 27.12.11-01.10.12 eli seurajoukkueiden MM-kisat. Mukana Suomesta Raision Nuorisokiekko, Luvian Kiekko-82, Lapinlahden luisti-89, Kanadasta Richmond Hill Lightning ja Cambridge Turbos, sekä Ruotsista USK. Samaan aikaan Naantalissa pelataan D-juniori-ikäisille tarkoitettu turnaus. Mukaan odotetaan joukkueita Ruotsista, Kanadasta, Slovakiasta, Ranskasta, Venäjältä ja tietenkin Suomesta. Nyt Naantaliin tutustumaan lajiin pienempien esittämänä ja tietenkin Turkuun maailman huippuja seuraamaan.
Kuuntele kolmiosainen ohjelmasarja Raision ringette historiasta Radio Robin Hoodissa 91.5 MHz. Ke 16.11, to 17.11 klo 20.30 sekä 18.11 klo 20.00. Myöskin uusintoina kahtena seuraavana viikkona samoina aikoina. Voit myös kuunnella ohjelmasarjan puheosuudet tällä sivulla tämän tekstiosuuden yläpuolella.
Ei muuta kuin vielä kerran onnea ja menestystä ringeten kanssa toimiville seuran ihmisille.


















